MSCDN Wydział w Płocku - Zrób niebanalną rzecz i napisz scenariusz o Mazowszu
Wybierz wydziałWydział w CiechanowieWydział w OstrołęceWydział w PłockuWydział w RadomiuWydział w SiedlcachWydział w Warszawie

Zrób niebanalną rzecz i napisz scenariusz o Mazowszu

 

Bądźmy dumni z małych ojczyzn w wielkim świecie - zaapelował prof. Leszek Korporowicz podczas konferencji inaugurującej II edycję konkursu „Lekcje o Mazowszu”, którą zorganizował Samorząd Województwa Mazowieckiego i MSCDN Wydział w Płocku.

 

W konferencji wzięło udział ponad 100 osób. Spotkanie nauczycieli i przedstawicieli Samorządu było okazją, by zachęcić do udziału w konkursie na scenariusz zajęć edukacyjnych dotyczących edukacji regionalnej.
Na wstępie gospodarz konferencji - Marszałek Adam Struzik - opowiedział o walorach krajobrazowych Mazowsza, jego niezwykłym bogactwie przyrodniczym i kulturowym, przedstawił wszystkie atuty, które mogą posłużyć jako doskonałe źródło inspiracji do pracy nad scenariuszami.

 

Tuż po nim zabrał głos - dziś związany zawodowo z Uniwersytetem Jagiellońskim, ale z pochodzenia Mazowszanin - prof. dr hab. Leszek Korporowicz,. W swoim wykładzie „Kształcenie tożsamości regionalnej w kontekście wyzwań zglobalizowanego świata” wielokrotnie powoływał się na wielkiego Polaka, Pawła Włodkowica. - Każda mała ojczyzna ma swoją wartość i pełni swoją rolę - podkreślał profesor. - Mała ojczyzna jest sumieniem cywilizacji, jest źródłem kulturowej empatii. Jeżeli nie nauczymy sie rozumieć innych, nie nauczymy sie rozumieć siebie. Empatii, rozumienia, w tym również cudzoziemców i uchodźców, musimy się nauczyć najpierw w rodzinie, w naszej małej ojczyźnie.  Jeśli tego nie zrobimy w mikro skali, to nie liczmy na to, że pojawi się to uczucie w makro skali. Istotna jest w tym zakresie praca wychowawcza, szkolna. Rolą naszych nauczycieli jest socjalizacja. Bez tego nie będzie empatii na wyższym poziomie.

 

W drugiej części spotkania Anna Krusiewicz, koordynator konkursu w naszym rejonie, opowiedziała o założeniach, warunkach udziału i zapowiedziała możliwość udziału w konkursie również uczniów.
Na zakończenie wystąpili Małgorzata Kowalak, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Staroźrebach, oraz Łukasz Czudzec, pasjonat folkloru. Ich scenariusze zostały wyróżnione w pierwszej edycji projektu. - Nauczyciel to ktoś, kto ciągle coś wymyśla, codziennie tworzy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, jakie ma fajne pomysły, a Mazowsze jest wspaniałym miejscem, które warto odkrywać. Udział w projekcie jest niezwykłym wyzwaniem - przekonywała kreatywna nauczycielka.
Natomiast pasjonat rekopasji, rodowity mieszkaniec Podkarpacia, który do Płocka przyjechał "za chlebem", dodał - W mojej opinii Płock, to Kraków w pigułce. Zauważyłem, że jego mieszkańcy często nie wiedzą, jakie fantastyczne zabytki mają w zasięgu ręki. Sadzę, że właśnie ta umiejętność spojrzenia z dystansu osoby przyjezdnej jest atutem, dzięki któremu mój scenariusz został wyróżniony. Warto w życiu robić niebanalne rzeczy - zachęcił z uśmiechem.

Zasady udziału w Konkursie

 


Placówka Samorządu Województwa Mazowieckiego