MSCDN Wydział w Płocku - Siła intelektu w 64 kwadratach zaklęta, czyli jak szachy uczą się uczyć
Wybierz wydziałWydział w CiechanowieWydział w OstrołęceWydział w PłockuWydział w RadomiuWydział w SiedlcachWydział w Warszawie

Siła intelektu w 64 kwadratach zaklęta, czyli jak szachy uczą się uczyćProjekty "Szachy w płockiej szkole" pod patronatem Prezydenta Miasta Płocka i "Szachy w mazowieckiej szkole" pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego zrealizuje Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli wspólnie z Polskim Związkiem Szachowym. Konferencja inaugurująca odbyła się w Orlen Arenie i była okazją, by zachęcić od udziału nauczycieli z mazowieckich szkół. Doskonałą rolę w tym zadaniu odegrali zaproszeni goście - przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, z Marszałkiem Adamem Struzikiem na czele, oraz Urzędu Miasta Płocka, który reprezentował Wiceprezydent Roman Siemiątkowski.

Garść wiedzy teoretycznej, historii, statystyki oraz doświadczeń praktycznych zaprezentowała Kamila Kałużna, doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, która współpracuje z Polskim Związkiem Szachowym, jest sędzią, instruktorem szachowym, czynnym nauczycielem. Podczas konferencji prelegentka opowiadała, że w średniowieczu szachy były zakazane. Oficjalnie ze względu na swój hazardowy charakter, jednak jedna z hipotez zakłada, że prawdziwym powodem były efekty, jakie wywoływała: kształtowanie krytycznego, samodzielnego myślenia społeczeństwa. Dziś szachy nie zmieniły swej roli, świetnie sprawdzają się w edukacji, doskonale integrują i pomagają uczniom nauczyć się uczenia. Stąd pomysł, aby propagować grę już wśród najmłodszych uczniów.

Główne założenia projektów przedstawiła Anna Harazińska, koordynator ogólnopolskich projektów Polskiego Związku Szachowego: Edukacja przez szachy w szkole oraz Rehabilitacja przez szachy, prywatnie mama dwóch córek, wielokrotnych mistrzyń Polski, medalistek Mistrzostw Europy i Świata.
O warunkach udziału w projekcie opowiedziała Bogumiła Ogrodowczyk, nauczyciel konsultant ds. edukacji wczesnoszkolnej MSCDN Wydział w Płocku.

Natomiast tajniki nauki gry w szachy zaprezentował Waldemar Taboła, sekretarz generalny Polskiego Związku Szachowego. Jego charyzmatyczne wystąpienie z pewnością przekonało nieprzekonanych jeszcze uczestników konferencji.

Szkoły, które chcą wziąć udział w projektach, zapraszamy na stronę: plock.mscdn.pl, na której znajduje się formularz zgłoszeniowy. Nabór trwa do 16 lutego 2018 r. Szkolenia dla nauczycieli rozpoczną sie w marcu, natomiast realizacja projektu w szkołach wystartuje we wrześniu.

Założenia projektu

 


Placówka Samorządu Województwa Mazowieckiego