MSCDN Wydział w Płocku - Tajemnice kultury romskiej
Wybierz wydziałWydział w CiechanowieWydział w OstrołęceWydział w PłockuWydział w RadomiuWydział w SiedlcachWydział w Warszawie

Tajemnice kultury romskiej

 

Wartości, stereotypy, znaczenie edukacji i pracy , śluby i pogrzeby - podczas warsztatów "Romowie w szkole - współpraca z Romami w obszarze edukacji", które zorganizował MSCDN Wydział w Płocku wspólnie z Centralną Radą Romów w Polsce nie było tematów tabu. Szkolenie prowadzili psycholodzy międzykulturowi oraz przedstawiciele społeczności romskiej.

 

Podczas siedmiogodzinnego spotkania z grupą pedagogów, psychologów, nauczycieli, pracowników socjalnych, nauczycieli bibliotekarzy i konsultantów trenerzy poruszyli między innymi zagadnienia dotyczące edukacji dziewczynek i chłopców w kulturze Romów, relacji kobiet i mężczyzn oraz znaczenie dziecka w rodzinie romskiej. Podpowiadali jak skutecznie motywować uczniów romskich i wspierać aktywizację zawodową Romów oraz nawiązywać dobre relacje ze środowiskiem romskim.

 

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z kulturowymi ramami zachowań romskich, światem ich zwyczajów, kulturowymi uwarunkowaniami myślenia i sposobami działania, wartościami i przekonaniami. Dowiedzieli się również, jakie są zawody zakazane i honorowe w kulturze romskiej.

 

Celem szkolenia było przeciwdziałanie stereotypizacji, dyskryminacji i promowanie edukacji wielokulturowej w szkole.

 

Instytucje współpracujące: Centralna Rada Romów w Polsce, Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MSWiA

 


Placówka Samorządu Województwa Mazowieckiego