MSCDN Wydział w Płocku - Sukces "Krejzoli" wielki jak Chiny
Wybierz wydziałWydział w CiechanowieWydział w OstrołęceWydział w PłockuWydział w RadomiuWydział w SiedlcachWydział w Warszawie

Sukces "Krejzoli" wielki jak Chiny

 

Wykazali sie godnym podziwu twórczym zacięciem i niezwykłym duchem walki, pokonali uczestników z 14 polskich województw oraz drużyny z Albanii, Arabii Saudyjskiej, Chin, USA, Węgier i Turcji - grupa absolwentów SP 11 z Płocka, czyli "Krejzoli", zajęła drugie miejsce w XII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination oraz International Invitational 2017 w Wyzwaniu Społecznym i w nagrodę otrzymała szansę reprezentowania naszego kraju na Azjatyckiej Olimpiadzie Kreatywności w Chinach. Gratulujemy!

 

Cierpliwość zdecydowanie popłaca: uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 11 w Płocku od wielu lat wytrwale pracowali nad swoją wyobraźnią i twórczym rozwojem. Niezwykle aktywnie, odważnie i szalenie odkrywczo przekraczali kolejne granice, stawiając czoła schematycznemu myśleniu w szkole. Przygoda nauczycieli z kreatywnością rozpoczęła się w 2009 r., kiedy przystąpili do projektu "Szkoła Wspierająca Uzdolnienia", realizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych DELTA wspólnie z płockim Wydziałem MSCDN. Ponadto, od dziesięciu lat organizują w swojej szkole "Międzyszkolne Spotkania Twórcze", które są okazją dla uczestników do zaprezentowania swoich zdolności w gronie rówieśników. Teraz przyszedł czas na zbieranie owoców wytężonej pracy.

 

Podczas XII Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination oraz International Invitational 2017, która w tym roku odbywała się we Wrocławiu w Hali Stulecia i Wrocławskim Centrum Kongresowym, drużyna „Krejzoli” pod kierunkiem Iwony Zaremby i Edyty Dzięgielewskiej, nauczycielek SP 11 oraz trenerek twórczego myślenia, zdobyła zaszczytne drugie miejsce w Wyzwaniu Społecznym. Udział w wydarzeniu był możliwy dzięki zajęciu na ubiegłorocznej olimpiadzie III miejsca w Wyzwaniu Teatralnym „Na tropie!”. W efekcie drużyna z Płocka miała możliwość reprezentowania Polski podczas 24-godzinnego Wyzwania Ekstremalnego dla uczestników International Invitational 2017.

 

Warto podkreślić, że Destination Imagination to największy na świecie program edukacyjny, nastawiony na rozwój kreatywnego i krytycznego myślenia wśród młodych ludzi. Metodą Programu pracuje obecnie w Polsce prawie 250 placówek edukacyjnych, najczęściej w formie zajęć edukacyjnych. Rezultaty tej pracy prezentowane są co roku na Olimpiadzie Kreatywności DI. W tym roku zgłosiło się 240 drużyn wraz z trenerami. Każda drużyna jest prowadzona przez maksymalnie dwóch trenerów - nauczycieli, którzy odbyli certyfikowane szkolenie. Trenerzy motywują i inspirują drużynę, ale nigdy nie dają gotowych rozwiązań, nie są częścią procesu twórczego, podczas którego tworzone są pomysły i wdrażane rozwiązania.


Zespoły w ciągu roku szkolnego przechodzą przez proces twórczy „From imagination to innovation – od wyobraźni do innowacji”. Uczą się zarządzania projektami i efektywnej pracy zespołowej. Na uwagę zasługuje również fakt, że w tym roku, po raz pierwszy, eksperci z Płocka: Małgorzata Rychlicka, Małgorzata Wróblewska, Edyta Krzyżanowska z MP 3 oraz Iwona Karska z SP 6, Katarzyna Sekleckaz MP 15 i Iwona Kobylańska z SP 21 mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w ocenianiu wyzwań, które realizowali uczestnicy z  innych  krajów.

 

 „Krejzole", czyli Natalia Bralska (Gimnazjum nr 14), Adam Brudzyński, Aleksandra Dymowska, Joanna Bielecka, Jakub Kopec, Natalia Sobczyk, Wernika Maruszewska (Gimnazjum 6) pracowali na swój sukces od września 2016 r. przygotowując Wyzwanie Społeczne, które zatytułowali „Taki duży, taki mały – może czytać więcej”.


Polegało na tym, że drużyna:

  •     zidentyfikuje, zaprojektuje i przeprowadzi projekt, ukierunkowany na realną potrzebę wybranej społeczności.
  •     stworzy i zaprezentuje baśń, która będzie zawierała informacje o projekcie.
  •     włączy do prezentacji rekwizyt, mający duże znaczenie dla całej historii, oraz bohatera, który zmienia swój wygląd.
  •     stworzy i zaprezentuje dwa atrybuty drużyny, ukazujące jej zainteresowania, umiejętności i mocne strony.

...a całość musiała zmieścić się w 8 minutach od wejścia na scenę.

 

Uczniowie "Jedenastki" brali także udział w "Wyzwaniu na Już". Tego Wyzwania drużyna „nie trenuje” przed olimpiadą, ponieważ dopiero podczas zawodów otrzymuje temat natychmiastowego wyzwania, które musi rozwiązać za pomocą dostępnych materiałów. Członkowie zespołu mają na to zaledwie od pięciu do ośmiu minut. Jak tłumaczą - tu liczy się zgranie zespołu, refleks, umiejętność podejmowania błyskawicznych decyzji i oczywiście kreatywność.

 

Zaprezentowane Wyzwanie Społeczne w drugim poziomie wiekowym (6 klasa szkoły podstawowej oraz 1 i 2 gimnazjum) zostało wysoko ocenione przez międzynarodowe Jury. W efekcie zajęli drugie miejsce, które daje drużynie możliwość reprezentowania Polski na Azjatyckiej Olimpiadzie Kreatywności w Chinach, która odbędzie się w grudniu 2017 r.

Radość po ogłoszeniu wyników była nie do opisania. - "To była prawdziwa euforia" - opowiadali po powrocie do Płocka redaktorowi TVP INFO, który przygotowywał reportaż z ich udziałem dla "Kuriera Mazowieckiego" . - "Z krzykiem wbiegliśmy na scenę, niektórzy płakali, inni skakali z radości, bo nie mogliśmy w to uwierzyć. Dopiero następnego dnia do nas dotarło, co się wydarzyło - że mamy przepustkę i możemy jechać do Chin na Azjatycką Olimpiadę Kreatywności!"
Wspólnie podkreślali, że pokonanie ponad 200 zespołów było wynikiem bardzo dobrej współpracy i doskonałej opieki nauczycielek - Iwony Zaremby i Edyty Dzięgielewskiej. To one zaraziły ich siedem lat temu pasją odkrywania tego, co nieoczywiste. Teraz są naprawdę zgraną drużyną i mimo, że są już uczniami gimnazjum, cały czas spotykają się ze sobą i rozwiązują twórcze zadania. Dzięki temu żadne zadanie "na już" ich nie przeraża (a obserwując ich zaangażowanie i efektywność  działania podczas spotkania z reporterem można spokojnie powiedzieć, że problemem nie byłoby nawet zadanie "na wczoraj").  

 

Maciej Karczewski, dyrektor Szkoły, nie ukrywa dumy ze swoich wychowanków, ale też podkreśla ogromną rolę, jaką w zdobyciu wygranej odegrały trenerki.  - "Spodziewałem się, że dobrze im pójdzie, znam te dzieciaki już wiele lat - wypowiadał się przed kamerą. "- Z kolei nauczycielki już w zeszłym roku pokazały, że trzecie miejsce podczas Olimpiady Kreatywności nie było przypadkiem, teraz drugie miejsce pokazało, że wytężona praca z dziećmi może przynieść niezwykłe sukcesy".


- "Młodzież jest bardzo kreatywna, chce dużo robić, tylko trzeba stworzyć im możliwości działania" - podkreślała z kolei Edyta Dzięgielewska.
Zarówno dyrektor, jak i nauczycielki,  zwracali uwagę, że rola twórczego myślenia jest często niedoceniana, wręcz bagatelizowana. A to właśnie dzięki odwadze myślenia nieschematycznego świat się rozwija.


-"W naszych głowach powoli kiełkują pomysły na wyjazd do Chin - dodał na zakończenie dyrektor Karczewski. - "Mamy nadzieje, że do października uda nam się zebrać całą kwotę, czyli 50 tys. zł. Dostaliśmy obietnicę od Andrzeja Nowakowskiego, Prezydenta Miasta Płocka, że miasto wesprze nasz wyjazd. Teraz musimy przekonać sponsorów, żeby nam pomogli. "


Trzymamy kciuki!
Dla zainteresowanych - relacja z wizyty w "Jedenastce" w Kurierze Mazowieckim

 

 


Placówka Samorządu Województwa Mazowieckiego