MSCDN Wydział w Płocku - Jak nauczyć informatyki za pomocą skarpet, czyli Europe Code Week 2016 w Gostyninie
Wybierz wydziałWydział w CiechanowieWydział w OstrołęceWydział w PłockuWydział w RadomiuWydział w SiedlcachWydział w Warszawie

Jak nauczyć informatyki za pomocą skarpet, czyli Europe Code Week 2016 w Gostyninie

 

Już po raz czwarty Gimnazjum nr 1 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie zorganizowało w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kodowania niezwykłą imprezę Europe Code Week 2016. Tradycyjnie, dzięki zaproszeniu organizatorów, płocki Wydział MSCDN mógł uczestniczyć w wydarzeniu i obserwować najmłodszych programistów w akcji.

 

Od 15 do 23 października w całej Europie odbywały się warsztaty programowania dla dzieci i dorosłych. W związku z tym, że w Gimnazjum prężnie działają pasjonaci kodowania, którzy silnie motywują i dzielą się swoimi umiejętnościami z uczniami gostynińskich szkół podstawowych oraz przedszkoli, to właśnie oni, już po raz kolejny zostali organizatorami imprezy w swoim rejonie. I nie są laikami w tym temacie. Nie od dziś organizowane są w szkole cykliczne szkolenia i warsztaty profesjonalnej drużyny informatycznej „Alice3”, specjalizującej się w programowaniu w języku  JAVA. Mają w swoim dorobku udział w warsztatach we Wrześni i organizację konkursów programistycznych na terenie Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. W zeszłym roku uczniowie zdobyli prestiżowe wyróżnienie na „Igrzyskach Mistrzów Kodowania” – uzyskując tytuł organizatorów jednego z sześciu najbardziej kreatywnych i zapadających w pamięć wydarzeń promujących kodowanie w każdym wieku. - Tytuł ten zachęcił naszą szkołę do dalszego podnoszenia kwalifikacji i umiejętności informatycznych, które promujemy jako kluczową umiejętność XXI wieku, niezbędną dla kolejnych pokoleń Gostynian – Polaków - Europejczyków na przyszłych rynkach pracy - tłumaczy Robert Pypkowski, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Gostyninie.

 

W tym roku gimnazjaliści z Siemowita podjęli decyzję o współpracy z czterema innymi szkołami : Samorządową Szkołą Podstawową nr 6 we Wrześni, Szkołą Podstawową nr 3 w Ząbkach, V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu oraz Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Zaproszeni goście z Ząbek i Wrześni nocowali na gostynińskim zamku, gdzie grupa teatralna pt „Teatr? No nie wiem” zaprezentowała im przedstawienie pt. „ Budzimy duchy”.      

                          
    
W mury Gimnazjum zawitali uczniowie z okolicznych szkół podstawowych i gimnazjów. Z poza terenu miasta przyjechali przedstawiciele Gimnazjum im. gen. Józefa Hallera w Szczawinie Kościelnym i Gimnazjum nr 6 im. Prof. Władysława Szafera w Płocku. Młodzież miała możliwość zapoznania się z tajnikami programowania oraz zawodem programisty podczas wykładu inauguracyjnego Europe Code Week 2016, który poprowadził Piotr Kosiński z firmy Emag.pl. - Szóstoklasistom i przedszkolakom podpowiedzieliśmy wspólnie ze szkołą z Wrześni, jak stworzyć swój magiczny świat za pomocą programów Scratch i Alice. Podczas pracy zadawano nam wiele ciekawych pytań, na które udzielaliśmy  odpowiedzi i pomagaliśmy realizować powierzone zadania. Na zakończenie warsztatów obie drużyny z nieukrywaną satysfakcją gratulowały sobie wzajemnie i wykonywały pamiątkowe zdjęcia. Mamy nadzieję, że Ci wspaniali goście jeszcze niejednokrotnie zawitają w mury naszej szkoły - opowiada nasz gospodarz.
Gimnazjaliści z Płocka i Szczawina Kościelnego uczestniczyli w kilku zajęciach poświęconych programowaniu, które odbywały się bez komputerów. Nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku – Cezary Obczyński i Sebastian Ostrowski poprowadzili warsztaty z rozwiązywania zadań konkursu Malachoviacus Informaticus, którego głównym celem jest propagowanie nauki programowania wśród uczniów gimnazjów.  Nauczyciel V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu, Paweł Perekietka poprowadził zajęcia CS Unplugged – jest to zbiór darmowych zajęć edukacyjnych, które uczą informatyki poprzez zaangażowanie uczniów do gier i łamigłówek. Podczas zajęć nie użyto nawet jednego komputera. Były za to wykorzystywane: skarpety, waga laboratoryjna, plansza z algorytmem, płyta CD i pojemniki po kliszach!
Wielką pracę wykonali uczniowie z klasy II m Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach, którzy pod opieką swojej nauczycielki Anny Kuśnierz prowadzili zajęcia dla swoich kolegów i koleżanek z gostynińskich przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych. Maluchy uczyły się programować za pomocą platformy www.code.org wykorzystując przy tym tablety i swoją programistyczną wiedzę.          


Patronem wydarzenia była Komisja Europejska.

 


Placówka Samorządu Województwa Mazowieckiego